top of page

Türkiye'nin yeni ekonomi programı

Güncelleme tarihi: 20 Eki 2018

Piyasaların merakla beklediği Yeni Ekonomi Programı T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Bakan Albayrak'ın Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde basın mensuplarıyla paylaştığı program, televizyon kanalları tarafından canlı yayınla aktarıldı.Enerji Bakanlığı döneminde birçok kez Sunumo ile birlikte çalışmayı tercih eden Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı sunumlarında da yine Sunumo imzasını tercih etti. Sunumo tecrübesiyle hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan Apple Keynote sunum beğeni topladı. 16 slayttan oluşan sunum, derin mavi arka planları ve ışıklı ikonlarıyla dinamik bir yaklaşım sağlarken, karmaşık verilerin kolay anlaşılabilir bir şekilde sunulabilmesine de yardımcı oldu.


Bakan Albayrak tarafından kamuoyuyla paylaşılan Yeni Ekonomi Programı’na göre, ekonomide yeni 3 yıllık yol haritası; dengelenme, disiplin ve değişim şeklinde üçlü sac ayağı üzerine kurulu olacak.Yeni Ekonomi Programı'na göre, 2021 yılına kadar 2 milyon yeni istihdam sağlanacağını açıklayan Bakan Albayrak, yine 2021 yılında enflasyonun yüzde 6'ya ineceğini belirtti. Öte yandan 2019 büyüme tahmininin yüzde 2,3 olacağını öngören Albayrak, enflasyon hedefinin yüzde 15,9 olduğunu ifade etti."Ekonomik yaptırımların adeta bir silah gibi kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz"

diyen Albayrak, konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Bir politikalar değişiminin lansmanı için buradayız. Türkiye 2002-2013 yılları arası ekonomide bir tarih yazmıştır. Şimdi, önümüzdeki 3 yıllık ekonomi programımızı yazarken ana motivasyon kaynağımız yeni bir başarı hikayesi yazma hedefimizdir. Tüm küresel zorluklara karşılık Türkiye'nin ekonomideki hedeflerine ulaşmasını sağlayacak ekonomik bir program hazırladık. O nedenle adını yeni ekonomi planı olarak değiştirdik.”

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page