top of page

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI

Seçim Manifestosu

SEÇİM KAZANDIRAN MANİFESTO

 

Türkiye seçmeni nefesini tutmuş bir şekilde 24 Haziran’ı beklerken, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağı duyurulan ‘manifesto’ kamuoyunda merak konusu haline gelmişti. Gazete yazarları ve televizyon yorumcuları manifestonun içeriği hakkında tahminde bulunmaya çalışırken, Cumhurbaşkanlığı Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü yetkilileri Sunumo ile iletişime geçtiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tarihi önemdeki manifestoyu hazırlarken ekibimizle birlikte çalışmak istediği bilgisi iletildi.

SUNUMO İMZASI

 

Cumhurbaşkanlığı düzeyinde gerçekleşen ve tarihi önemi olan bir sunumda yer almak gurur verici olduğu kadar, aynı zamanda sorumluluk da isteyen bir işti. Manifestonun hazırlanması için sadece “birkaç günümüzün” olması, bu sorumluluğun boyutlarını daha da arttırıyordu. Çok kısa terminli projeler konusunda tecrübeliydik ve bu tecrübenin verdiği özgüven ile sunumu kabul ettik. Sunumdan sorumlu ekiple kısa ama çok yoğun bir çalışma gerçekleştirerek sınırlı zaman içinde etkileyici sonuçlar elde ettik.

YOL HARİTASI

 

İçerik akışı ve tasarım yapısıyla ilgili çok hızlı ve net kararlar almayı gerektiriyordu. Hikaye ve Tasarım aşamasına geçmeden önce yapılan ayrıntılı bir analiz ile sunumun ilerlemesi gereken yolu çizdik. Konuşma metninin “Manifesto” olarak adlandırılması, bu sözcüğün yaptığı çağrışımlara yakışacak şekilde, güçlü, ağırlığı olan, duygusal olarak sürükleyici bir sunum yapısına ihtiyaç olduğunu gösteriyordu. Manifestolarda konuşmacının kurduğu cümleler çok önemli olduğu için, kelimelerin slaytlarda iri puntolarla vurgulanmasına karar verdik. 

HİKAYE & TASARIM

 

Konuşma metni hali hazırda genel kurguya yön verdiği için, hikaye tarafı kendiliğinden oturmuştu. Bu kurguyu tasarımsal olarak güçlendirecek ve etkisini arttıracak adımları attık. Logo, fotoğraf yerleşimleri ve renk kullanımlarında parti kurumsal kimliğine uygun seçimler yapıldı. İri puntolarla yazılmış kelime gruplarını öne çıkaracak şekilde, aynı zamanda güven verici etkisi de olan derin mavi arka planlardan yararlanıldı. Ak Parti logosunun çağrışımına uygun olarak, arka planlara ışık animasyonları eklendi ve ışıklar saçan bir Türkiye haritası kullanıldı.

ETKİLEŞİM

 

İlerleyen günlerde T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın manifestosu çok konuşuldu, çok tartışıldı. Manifestonun içeriğiyle ilgili yüzlerce köşe yazısı, haber ve makale kaleme alındı. Televizyonlarda konuyla ilgili oturum ve tartışmalar düzenlendi. Farklı kesimlerden birçok insan konuşmanın içeriğiyle ilgili görüş beyan etti. Tüm bunlar, manifestonun toplum nezdinde istenilen etkiyi yarattığını gösteriyordu. Manifestoyla ilgili tartışmalar 24 Haziranda son buldu ve Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçildi.

Referans PROJELER

HABER Bülteni

Teklif Alın

TEKLİF Alın

Mümkün olan en iyi teklifi verebilmek için size birkaç önemli sorumuz var.

Lütfen aşağıdaki formu doldurun ve en kısa sürede teklifinizi gönderelim.

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!

bottom of page